Praha - Pokud se chce dnes Pražan svézt trolejbusem, musí se vypravit do Plzně, Pardubic či třeba Hradce Králové. Ještě začátkem 70. let mu k tomu ale stačilo dojet tramvají na Vinohrady a dojít do zastávky Orionka, odkud ho elektrický příbuzný autobusu odvezl až na Strahov. Naposledy se ale na podobnou cestu mohl vydat v neděli 15. října 1972. Tehdy skončila více než třicetiletá historie pražských trolejbusů, které podlehly diktátu doby i laciné naftě.
Singapur - Zadlužené Řecko nezbankrotuje ani neopustí eurozónu. Uvedl to dnes podle agentury DPA německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Dodal, že Německo hodlá podpořit Řecko na cestě ke zvýšení konkurenceschopnosti a vytvoření funkční státní správy.
San Francisco - Americký technologický gigant Apple představí 23. října menší a levnější verzi svého počítačového tabletu iPad. Informoval o tom internetový server AllThingsD. Nový přístroj má konkurovat levnějším zařízením firem Amazon a Google. Mluvčí Applu se ke zprávě odmítl vyjádřit.
Tokio - Tempo růstu světové ekonomiky zpomaluje. Jsou proto zapotřebí rychlá a efektivní opatření na jeho podporu. Uvedl to Mezinárodní měnový fond (MMF) na svém tokijském zasedání. Upozornil rovněž na přetrvávající hospodářská rizika.
Tokio - Španělsko by mohlo požádat eurozónu o pomoc se splácením svých dluhů příští měsíc. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní představitelé eurozóny. Španělská vláda nyní zvažuje podmínky takovéto pomoci. Rozhodnutí hodlá učinit teprve tehdy, jakmile bude mít jasnější představu o těchto podmínkách i o rozsahu případné pomoci.
Tokio - Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) během příštích dvou let půjčí tři miliardy eur (75 miliard Kč) zemím v jihovýchodní Evropě, které nejvíce zasáhly důsledky dluhové krize v eurozóně. Uvedl to prezident banky Suma Chakrabarti v rozhovoru pro agenturu Reuters.
V září se prodej kamionů zvýšil o devět procent. Dopravci podle analytiků oslovených týdeníkem Ekonom očekávají vyšší počet zakázek. Poptávka po nových osobních vozech však klesá, snížil se i dovoz ojetin.
Stockholm - Řecko pravděpodobně odejde z eurozóny a mohlo by tak učinit v příštích šesti měsících. Řekl to dnes švédský ministr financí Anders Borg, kterého citovala agentura Reuters.
Praha - Výsledek krajských a senátních voleb, ve kterých podle předběžných údajů zvítězila levice, může znamenat zpomalení vládních ekonomických reforem i problémy vlády při kontrole veřejných rozpočtů. Na finanční trhy nebudou mít výsledky bezprostřední vliv. Uvedli to ekonomové oslovení ČTK.
Nejdražším komponentem elektromobilů jsou baterie, ale jejich ceny rychle padají a budou dále klesat, tvrdí americký expert na elektromobily Mark Duvall. Podle jeho odhadu budou ceny v roce 2020 poloviční a baterie naopak budou obsahovat dvakrát více energie.
Ruský Lukoil s vazbami na Kreml může v ČR investovat do strategické energetické infrastruktury. Podobně v českých telekomunikacích investuje i čínský gigant Huawei, který je navázán na čínskou armádu. Jsou v Česku nějaké kontrolní mechanismy vůči rizikovým zahraničním investicím? Nejsou.
Produkce ryb v Česku bude letos lehce nadprůměrná, kvůli rostoucím cenám krmných obilovin si ale za kilo kapra připlatíme o několik korun více, než tomu bylo loni. Ceny se ale liší v závislosti na regionu.
Strana 12816