V Evropě dominovala dvě témata. Jednak nárůst preferencí proevropských stran v Řecku, což dává naději na povolební plnění předchozích dohod a setrvání země v měnové unii, a dále spekulace nad způsobem záchrany španělských bank a objemem kapitálu, který bude potřeba do bank nalít. Pražská burza nezůstala negativní náladě ušetřena a index PX odepsal 1,2 % t/t na hodnotu 859 bodů.
Na pražské burze byl týden poměrně chudý na jakékoliv zprávy. Z korporátních zpráv bylo sledováno prodloužení platnosti nabídky odkupu dluhopisů (2014 a 2016) mediální společnosti CME a zvýšení nabízené ceny. Dále pak společnost oznámila, že podle očekávání byla úspěšná ve výkupu svých dluhopisů splatných v roce 2013, kde získala zhruba 109 ze 129,7 mil. USD. Akcie zakončily týden poklesem o 3,9 % na 118 Kč.
Největší pokles na pražské burze zaznamenaly akcie NWR (-11,4 % na 89,5 Kč). Za tímto propadem není žádná zpráva týkající se samotné společnosti, akcie tak jen následovaly negativní vývoj celého komoditního trhu a sektorů navázaných na komodity, za kterým lze hledat posilující dolar a obavy o budoucí poptávku Číny po komoditách. Obdobný propad byl k vidění také na akciích KITD (-11,1 % r/r), kde se objevují stále nové žaloby vůči managementu pro porušování práv akcionářů.
V kladném teritoriu se v mezitýdenním srovnání udržely defenzivní tituly jako ČEZ, Telefónica či Fortuna. Právě akcie sázkařské společnosti Fortuna se staly nejvíce rostoucím titulem na BCPP (+1,5 % na 94 Kč). Společnost jmenovala nového generálního ředitele (Radim Haluza), nicméně tato zpráva neměla, podle našeho názoru, na obchodování žádný významnější dopad a akcie profitovaly spíše ze svého defenzivního charakteru.
Nadcházející týden bude nadále ve znění makroekonomických dat a Španělska, kde se doposud objevilo jen mnoho spekulací, ale žádný konkrétní nástin řešení problému tamních bank. Minimálně v první polovině týdne bude přetrvávat pachuť z čísel z amerického trhu práce, což může vézt k dalšímu prodejnímu tlaku.
Z makroekonomických dat se v zámoří v následujícím týdnu zaměříme na pondělní objednávky firem (oček. +0,3 z -1,9 %), ISM služeb (oček. 53,8 z 53,5 bodů) v úterý a středeční zveřejnění béžové knihy FEDu, kde investoři opět budou očekávat jakékoliv komentáře k možnému dalšímu kolu kvantitativního uvolňování. V Evropě pak budou nejsledovanější indexy nákupních manažerů ve službách (úterý) a revize HDP v eurozóně za 1Q (středa).