Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila řetězci Makro stáhnout z trhu polské kvašené okurky a kysané zelí. Oba výrobky obsahovaly kyselinu mravenčí, která je v ČR v potravinářství zakázána. Používá se jako konzervant například pro krmiva hospodářských zvířat, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Bohdaneč (Kutnohorsko) - Největší tuzemská lesnicko-dřevařská firma LESS je na prodej. Informoval o tom dnes server Insider s odvoláním na dokument společnosti Patria Corporate Finance, podle kterého má holdingu nalézt investora.
Stát se chystá prodloužit věk pro jednorázovou výplatu úspor z penzijního připojištění. V nových fondech III. pilíře, které vzniknou příští rok, už nepůjde našetřené peníze včetně státních příspěvků vybrat dříve, než lidem vznikne nárok na starobní důchod.
Nejdůležitější evropské akciové trhy v poslední seanci tohoto týdne výrazně ztrácely. Hlavním důvodem tak prudkého pádu akcií v Evropě jsou podle agentury Reuters především čínská makrodata.
Praha - Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu pošesté za sebou klesly. Hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem přišel o 0,4 procenta na 930,7 bodu. Nejvíce zlevnily akcie developerské firmy Orco, naopak nejvíce si tentokrát polepšily cenné papíry Erste Group. V předchozím týdnu akcie ztratily 4,3 procenta.
Míra inflace ve Španělsku v březnu meziročně zpomalila na 1,9 procenta a dostala se tak poprvé od srpna roku 2010 pod dvouprocentní strop Evropské centrální banky (ECB). Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
Londýn - Akcie na hlavních burzách v západní Evropě na závěr týdne prudce oslabily. Na jejich pokles měly vliv hlavně obavy z eskalace dluhové krize v eurozóně a částečně i statistika o slabším růstu čínské ekonomiky. Zdaleka největším problémem je ale růst výnosů státních dluhopisů Španělska. Na nový rekord proto vystoupila cena pojištění proti riziku platební neschopnosti Madridu.
Španělské banky přežívají z peněz ECB, od které si v březnu půjčily rekordních 316,3 miliardy eur (asi7,8 bilionu Kč). Navíc do zestátněných bank musí vláda nalít 20 miliardy eur (půl bilionu Kč), aby je zprivatizovala. Tyto dvě zprávy způsobily velké ztráty na evropských trzích.
Moskva - Rusko bude muset v příštích několika letech hospodařit s rozpočtovým deficitem, pokud chce dosáhnout rychlejšího růstu ekonomiky. Počítá s tím plán dlouhodobého ekonomického rozvoje, který vypracovalo tamní ministerstvo hospodářství. Země by pak mohla až do roku 2030 vykazovat průměrný růst 4,4 procenta ročně. Bez patřičných reforem by to ale bylo méně
Strana 12562