První dubnový týden byl ve znamení vybírání zisků a to hlavně díky zápisu z posledního jednání FEDu, které dle komentářů naznačuje menší ochotu provádět další kolo kvantitativního uvolňování (QE3). Právě případné neuskutečnění či oddálení další měnové injekce v USA trhy přimělo k vybírání zisků a to především na komoditách včetně drahých kovů. Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 928 bodu, což mezitýdenně představovalo pokles o 4,7 %. Investorský sentiment byl rovněž opětovně ovlivňován situací v eurozóně. Španělská aukce státních dluhopisů poukázala na to, že trh nehodlá akceptovat neschopnost země ohledně redukce tamního zadlužení. Naopak den před samotnou aukcí představitelé Španělska oznámili, že jejich dluh poroste více, než se čekalo. Rostoucí výnosy na španělských a italských státních dluhopisech pak tlačily na evropské banky. Rovněž se vyčkávalo na makroekonomické číslo týdne a to americkou měsíční nezaměstnanost, která trhy negativně překvapila se 120 tis. nových pracovních míst oproti očekávaným 205 tis. nových míst.
V domácí korporátní sféře nás zaujala zpráva ohledně KIT Digital, která již minulý pátek předložila dvakrát odloženou auditovanou zprávu za minulý rok (10-K). Oproti dříve zveřejněným číslům došlo k mírnému zvýšení dosažené ztráty, kvůli odpisu nehmotných aktiv a několika dalším úpravám. Na trhu panovala nejistota o charakteru případných důvodů, jež byly předmětem odložení. I přes některé nedostatky jsme však hodnotily zveřejnění auditových čísel jako neutrální. Titul uzavřel na hladině 135 Kč (-4,3 % t/t).
Ve čtvrtek přinesl tisk zprávu, že ČTÚ bude nově moci nařídit současným operátorům, aby zpřístupnily své sítě případným virtuálním operátorům. Jedná se o zpřísnění regulace, protože doposud se uvažovalo pouze o povinnosti zpřístupnit síť ve spojení s tzv. digitální dividendou. Hodnotili jsme nepříznivě lehké zvýšení potenciálu na vstup konkurence na telekomunikační trh. Telefonica ukončila páteční seanci na úrovni 374,5 Kč (-4,0 % t/t).
V pátek pak Unipetrol zveřejnil aktualizaci svých provozních dat. Na kvartální bázi se zlepšily všechny sledované ukazatele. Pozitivně jsme hodnotili růst modelové petrochemické marže o 12,2 % proti předchozímu čtvrtletí. Titul ukončil týden na 172,5 Kč (-0,3 % t/t).
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl Philip Morris ČR (+0,9 %, 11700 Kč). Je patrné, že titul prokazuje svoji defenzivní pozici s tím, jak se blíží rozhodný den pro dividendu (20.4.). Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Erste Group (-10,7 %, 381,3 Kč). Růst na výnosech španělských a italských státních dluhopisech opětovně navrací do hry evropskou dluhovou krizi, která se negativně projevuje především na bankovních titulech. Ani Erste Bank není tomuto sentimentu ušetřena.
Příští týden bude ve znamení začátku výsledkové sezóny za 1Q12, kdy tradičně jako první zveřejní svá čísla Alcoa v úterý 10.4. po zavření amerického obchodování. Ve čtvrtek pak první technologický gigant Google. V pátek (13.4.) pak například zveřejní svá čísla první z velkých bank a to J.P. Morgan a následně Wells Fargo.
Kromě začátku výsledkové sezóny, která by mohla být brána jako potenciálně pozitivní moment, bude dle našeho názoru alespoň ze začátku týdne převažovat spíše lehce nepříznivá pachuť ze slabých dat z americké nezaměstnanosti. Ta výrazně zaostala za očekáváním a při pátečním zavření amerických trhů se ještě neprojevila na tržní reakci. Sledovat se bude rovněž vývoj na dluhopisovém trhu, kde rostoucí výnosy na španělských a italských dluhopisech vnášejí na trhu další nejistotu.
Příští týden bude po tom uplynulém spíše chudší na makroekonomické indikátory. V USA budou přes týden zveřejněna data o cenových indikátorech a v pátek pak bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry v regionu Michiganu (oček. 76,5 z 76,2 bodu).